Leczenie zaburzeń odżywiania

Jedzenie służy zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych. Sięgamy po nie, gdy czujemy głód, który jest sygnałem z organizmu o potrzebie dostarczenia pożywienia.

Ale czy jemy wyłącznie, aby przeżyć?

Jedzenie ma dla nas także inne funkcje

✔️ zbyt małe spożycie kalorii w ciągu dnia, organizm chce „odbić” sobie niedostateczną podaż energii

✔️ zbyt długie przerwy między posiłkami lub ich omijanie, podobnie jak wyżej,

✔️ przewlekły stres, powoduje wzrost kortyzolu, który związany jest z nadmiernym apetytem

✔️ niedobór snu, zbyt krótki sen sprzyja zwiększeniu apetytu,

✔️ nadmiar obowiązków, wyczerpanie zasobów psychoenergetycznych i utrata zdolności do samokontroli

✔️ gwałtowny spadek poziomu cukru, który wiąże się z natychmiastową potrzebą zjedzenia czegoś

✔️ niedobory pokarmowe, zbyt monotonna dieta może powodować niedożywienie jakościowe, czyli niedostateczną podaż witamin i składników mineralnych, w takiej sytuacji może pojawić się napad, często także mamy apetyt na konkretne produkty, które są bogate w składnik odżywczy, którego dostarczyliśmy za mało

Zaburzenia odżywiania- przyczyny

Zaburzenia odżywiania są najczęściej diagnozowane w okresie dojrzewania, przyczyną tego mogą być przemiany biologiczne, psychologiczne i społeczne. Dziewczynki zaczynają myśleć o swoim wyglądzie w szokująco młodym wieku. Prawie połowa dziewczynek w  wieku 5-9 twierdzi, że chciałaby wyglądać szczuplej. Jedna trzecia martwi się, że będzie gruba. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby dzieci i młodzieży hospitalizowanych na oddziałach pediatrycznych z powodu zaburzeń jedzenia. Do najczęstszych przyczyn wystąpienia tych zaburzeń w wieku młodzieńczym zalicza się: predyspozycje genetyczne, problemy rodzinne oraz wzorce sylwetki promowane przez media.

 

Zaburzenia odżywiania- konsekwencje

Długotrwałe ograniczenie jedzenia prowadzi do niedoborów pokarmowych, co może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak: nieprawidłowości rozwoju układu kostno-szkieletowego, zaburzenia hormonalne, w tym zatrzymanie miesiączki, upośledzenie wielu procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Znaczna utrata masy ciała w wieku rozwojowym prowadzi do objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego, zaburzeń elektrolitowych, pogorszenia kondycji skóry, nadmiernego wypadania włosów. Konsekwencją niedoborów w diecie może być anemia, pogorszenie odporności oraz zaburzenia funkcji układu pokarmowego. Występowanie zaburzeń odżywiania ma także konsekwencje społeczne. Osoby te unikają spotkań towarzyskich oraz wydarzeń kulturowych ze względu na stres spowodowany możliwością narażenia na jedzenie, którego unikają. Na podstawie badań wykazano, że zaburzenia odżywiania niosą za sobą powikłania w postaci myśli samobójczych oraz samookaleczania bez intencji. Najczęstszą przyczyną śmierci osób chorujących na jadłowstręt psychiczny są samobójstwa stanowiące połowę wszystkich zgonów. Osoby chorujące na zaburzenia odżywiania oprócz powikłań somatycznych zmagają się także z problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym. Pacjenci mają epizody depresji, zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno- kompulsyjne oraz uzależnienia samobójczej. Z tego względu leczenie powinno odbywać się w zespole interdyscyplinarnym złożonym dietetyka, psychologa oraz psychiatry. Kluczowe jest zminimalizowanie ryzyka spowodowanego niedożywieniem oraz wprowadzeniem zmian behawioralnych.

Napady jedzenia- czy muszą oznaczać zaburzenia odżywiania?

Napady objadania wielu osobom kojarzą się z zaburzeniami odżywiania…ale czy to jedyna przyczyna?

Zjadanie niekontrolowanych ilości jedzenia w krótkim czasie jest cechą charakterystyczną zaburzeń takich jak kompulsywne objadanie się, czy bulimia.

Jednak napady jedzenia mogą zdarzyć się każdemu i nie muszą być związane z zaburzeniami odżywiania.

Jakie mogą być przyczyny niekontrolowanego jedzenia?

 

Przyczyn niekontrolowanego jedzenia jest wiele i nie muszą być one związane z zaburzeniami odżywiania. Jednak gdy takie sytuacje zdarzają się często, warto skonsultować to ze specjalistą.

kompulsywne objadanie się

Podczas konsultacji przeanalizuję Twoje wyniki, styl życia,  sposób żywienia i zachowania z nim związane. Wspólnie zastanowimy się nad przyczynami złej relacji z jedzeniem i zaplanujemy w jaki sposób możemy ją poprawić. Przygotuję dla Ciebie indywidualne zalecenia, wskazówki oraz ćwiczenia, które pomogą Ci stopniowo zmieniać nawyki i przekonania.