Leczenie zaburzeń hormonalnych

Równowaga hormonalna jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Każda kobieta, która doświadczyła tego, czym są rozregulowane hormony, potwierdzi, że wszelkie zachwiania sprawiają, że trudno być sobą. Warto pamiętać o tym, że prawidłowe stężenie hormonów jest człowiekowi potrzebne nie tylko w momencie starania się o dziecko, ale na każdym etapie życia.

Podczas spotkań z pacjentkami pomagam odzyskać równowagę hormonalną, a dzięki temu poczuć się zdrowo i w pełni sił.

Zaburzenia, takie jak spadek hormonów lub ich nadprodukcja, mogą być przyczyną groźnych chorób oraz znaczącego pogorszenia jakości życia. Chętnie spotkam się z Tobą i pomogę odzyskać równowagę hormonalną. Dzięki temu poczujesz się zdrowo i w pełni sił oraz zapomnisz, co to choroba.

Co otrzymują moi pacjenci podczas konsultacji?

  • praktyczną wiedzę o swoich hormonach, jak dbać o ich równowagę i o swoje samopoczucie
  • konkretne umiejętności w komponowaniu posiłków przyjaznych hormonom
  • wskazówki jak obserwować swoje ciało, aby reagować na jego potrzeby

Jeżeli przypuszczasz, że wahania hormonalne dotyczą również Ciebie, nie czekaj dłużej i podejmij leczenie. Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie są przyczyny i objawy zaburzeń natury hormonalnej, jakie metody leczenia są obecnie stosowane oraz poznasz wiele innych, przydatnych informacji. Powiem Ci też, dlaczego dieta na uregulowanie hormonów jest tak istotnym i skutecznym sposobem na powrót do zdrowia. Zapraszam do lektury!

Czym są hormony i jaką rolę odgrywają w organizmie?

Hormony to nic innego jak związki chemiczne, produkowane przez gruczoły i tkanki układu hormonalnego. Substancje te są pewnego rodzaju bioregulatorami, ponieważ odpowiadają za spowolnienie, przyspieszenie i ogólną koordynację procesów zachodzących w komórkach, a co za tym idzie, w całym organizmie. Hormony można określić jako chemiczne nośniki informacji, przekazywanej między komórkami. Zgodnie z definicją są to też aktywne biologicznie substancje uwalniane na drodze wydzielania wewnętrznego. Poszczególne hormony regulują m.in. dojrzewanie, funkcje seksualne, odpowiadają za odczuwanie sytości i głodu, mają wpływ na odporność organizmu, poziom energii, emocje. Mają też wiele innych zastosowań.

Widać więc wyraźnie, że jakikolwiek problem z hormonami wywiera niekorzystny wpływ na każdy obszar naszego ciała.

Gdzie produkowane są hormony?

Gospodarka hormonalna zostaje zaburzona, gdy jeden lub więcej hormonów wydziela się w niewystarczającej, lub nadmiernej ilości. Za dostarczanie tych substancji do organizmu, odpowiadają narządy i gruczoły, takie jak:

  • podwzgórze,
  • szyszynka,
  • przysadka mózgowa,
  • tarczyca,
  • przytarczyce,
  • grasica,
  • trzustka,
  • nadnercza,

oraz u kobiet jajniki, natomiast u mężczyzn jądra.

Problemy z hormonami – kogo zwykle dotyczą?

Objawy zaburzeń hormonalnych dostrzegane są zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednak z racji niezwykle ważnej funkcji, jaką hormony pełnią w kontekście regulacji cyklu miesiączkowego, to właśnie kobiety o wiele częściej cierpią dolegliwości, związane z tym, że hormony buzują w ich organizmie. Zaburzona gospodarka hormonalna może nieść ze sobą wiele zagrożeń, o których dowiesz się z kolejnych akapitów.

Przyczyny zaburzeń hormonalnych

zaburzenia hormonalne

Nasze codzienne wybory oraz styl życia sprawiają, że cały czas oddziałujemy na układ hormonalny w pozytywny lub negatywny sposób. Wśród czynników powodujących choroby hormonalne, odnajdujemy też predyspozycje genetyczne. Realnie wpływają one na pojawienie się konkretnych stanów chorobowych. Są to jednak czynniki niemodyfikowalne, czyli takie, na które nie mamy wpływu.

Zaburzenia hormonalne – przyczyny:

  • Stres – nadmierna ekspozycja na stresogenne bodźce prowadzi do sytuacji, w której organizm wysyła informację, iż nie jest to właściwy czas na rozmnażanie. Wskutek tego pojawiają się problemy z płodnością (np. zatrzymanie miesiączki).
  • Sen – problemy z ilością i jakością snu nasilają produkcję (a w efekcie zwiększają stężenie) kortyzolu – hormonu stresu.
  • Niewłaściwa dieta –  nieodpowiednie żywienie odpowiada za wiele problemów związanych z układem hormonalnym. Niedostarczanie do organizmu substancji, takich jak witamina B6, czy magnez, może prowadzić do zaburzeń przetwarzania m.in. estrogenu oraz innych chemicznych substancji, stosowanych w hodowli, czy uprawie, które dostarczane są wraz z żywnością.
  • Używki – nadmierne spożycie alkoholu osłabia funkcje wątroby, która nie jest w stanie skutecznie metabolizować estrogenu i testosteronu.
  • Źle dobrana antykoncepcja – hormony płciowe żeńskie mogą zostać zaburzone przez niewłaściwe stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Wszelkie preparaty należy przyjmować ściśle według zaleceń lekarza.

Zaburzenia hormonalne – objawy

Zaburzenia hormonalne u kobiet mają wiele przyczyn. Jest też jednak wiele sygnałów, świadczących o zaistnieniu tego typu problemu u Ciebie lub kogoś bliskiego.

Problemy hormonalne – objawy:

  • Zmiany w wyglądzie – mogą im towarzyszyć inne stany chorobowe.
  • Wypadające włosy – mogą świadczyć o chorobie Hashimoto lub doprowadzić do łysienia androgenowego.
  • Wypryski na twarzy, świecąca twarz – te objawy prowadzą często do łojotokowego zapalenia skóry.
  • Obfite i bolesne miesiączki – mogą świadczyć o niedoborze progesteronu.
  • Nadmierne owłosienie u kobiet (hirsutyzm) – może wskazywać na niedoczynność tarczycy lub zbyt wysoki poziom prolaktyny.
  • Zmiany nastroju, depresja, drażliwość – intensywna burza hormonów to objaw charakterystyczny dla okresu menopauzy oraz doskonale znany kobietom cierpiącym na syndrom napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

W zależności od stanu hormonów i ich wzajemnego oddziaływania na siebie dolegliwości mogą być bardziej lub mniej nasilone. Pamiętaj! Nie lekceważ żadnego z objawów, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie jest on uciążliwy. Zaburzenia gospodarki hormonalnej to coś, czego nie należy lekceważyć. Hormony działają bowiem na siebie i jedno nieleczone zaburzenie, może pociągnąć za sobą kolejne.

Problemy hormonalne – leczenie farmakologiczne

Doszliśmy do momentu, w którym chcę Ci wyjaśnić, jak leczyć zmiany hormonalne w Twoim ciele. Pierwszym krokiem jest właściwa diagnostyka, którą przeprowadzi lekarz. Zastanawiasz się, jaki specjalista powinien się Tobą zająć? Za układ hormonalny odpowiada lekarz endokrynolog. Jeśli więc okaże się, że występuje u Ciebie brak hormonów, wahania, niedobór hormonów lub inne anomalie, to właśnie on zastosuje właściwe leczenie farmakologiczne, które powinno, przynajmniej częściowo doprowadzić stężenie poszczególnych hormonów do granic normy.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, pamiętaj, że niedomoga hormonalna może doprowadzić do poronienia, niewłaściwa równowaga hormonów jest przyczyną niepłodności i wielu poważnych schorzeń (np. depresja hormonalna). Należy więc jak najszybciej podjąć kroki, by szybko stanąć na nogi. Lekarz specjalista zastosuje leczenie farmakologiczne. Co jednak zrobić, gdy okaże się to niewystarczające? Jak uregulować hormony, podążając w zgodzie z naturą?

Zaburzenia hormonalne – dieta i inne naturalne metody leczenia

Naturalna regulacja hormonów opiera się na dwóch filarach.

  • Odpowiednio skomponowana dieta – mowa tu o zbilansowanej diecie ułożonej z uwzględnieniem Twoich indywidualnych potrzeb. Zawiera ona wszelkie składniki niezbędne do zrównoważonego rozwoju. Są to zarówno, witaminy, jak i mikro oraz makroelementy. Przykłady substancji spożywczych, stosowanych przy problemach z hormonami, to: zielona herbata, lukrecja, nasiona konopi, kwasy tłuszczowe omega-3.
  • Aktywność fizyczna – prócz właściwego żywienia, istotną rolę odgrywa też regularna aktywność, która pobudza różne partie mięśni. Ciekawą propozycją są ćwiczenia interwałowe, czyli takie o zmiennym nasileniu (może to być trening siłowy przeplatany spokojnymi spacerami). Osoby preferujące relaks, mogą spróbować medytacji, jogi lub masażu.

Ile trwa leczenie zaburzeń hormonalnych?

Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z uwagi na złożoność problemu i wzajemne oddziaływanie poszczególnych hormonów leczenie może być długotrwałe. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że skoro obiektem naszych rozważań jest dieta na uregulowanie hormonów, należy raczej mówić o zmianie nawyków i stylu życia, niż o jednorazowej kuracji, o której później można by zapomnieć. Możemy jednak przyjąć, że kiedy przedstawię Ci swoją propozycję diety oraz inne zalecenia dotyczące dbania o gospodarkę hormonalną, pierwsze oznaki poprawy powinny być zauważalne już po kilku tygodniach. Organizm musi mieć bowiem czas na to, by właściwie zareagować na bądź co bądź nowy sposób odżywiania. Co ciekawe, podjęcie leczenia nie zawsze oznacza radykalne zmiany w diecie lub stylu życia. Wtedy na efekty nie trzeba długo czekać. Już krótko po wprowadzeniu w życie moich zaleceń, odczujesz realną poprawę.

Problemy hormonalne – leczenie naturalne – cena

Pomogę Ci zniwelować wahania nastroju, uregulować hormony płciowe oraz wyleczyć zaburzenia hormonalne po porodzie. Indywidualny plan żywieniowy na 7 dni kosztuje zaledwie 119 zł, na 14 dni – 199 zł. Cena pierwszej konsultacji online to 139 złotych. Kolejna kosztuje jeszcze mniej. Pamiętaj! W pakiecie taniej. Oferuję możliwość płatności za dwie, cztery lub sześć wizyt. Jeśli konieczne będą dodatkowe, indywidualne zalecenia dotyczące stylu życia i diety, taka porada kosztuje 149 złotych.