Leczenie niepłodności

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, o niepłodności można mówić, gdy przy regularnym współżyciu i niestosowaniu żadnych środków antykoncepcyjnych przez okres 12 miesięcy nie udaje się zajść w ciążę. Nie zawsze jedynym wyjściem z tej sytuacji jest terapia hormonalna, czasem wystarczy zmienić swój styl życia i sposób żywienia. Nazywam się Natalia Gryglewicz i jako psychodietetyk mogę pomóc Ci w leczeniu niepłodności. Podczas konsultacji przeanalizuję Twoje wyniki, sposób żywienia oraz styl życia. Wspólnie zastanowimy się, co możesz zmienić, aby poprawić płodność. Przygotuję dla Ciebie indywidualne zalecenia, dzięki którym dowiesz się, co jeść w trakcie tego leczenia.

Podczas konsultacji przeanalizuję Twoje wyniki, sposób żywienia oraz styl życia. Wspólnie zastanowimy się, co możesz zmienić, aby poprawić płodność. Przygotuję dla Ciebie indywidualne zalecenia, dzięki którym dowiesz się co jeść w trakcie leczenia niepłodności.

Leczenie niepłodności kobiecej – dieta propłodnościowa 

Dieta na niepłodność, którą dla Ciebie przygotuję, będzie opierała się na informacjach, które uzyskam podczas wywiadu oraz na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz pomiarów. Niezbędne będzie poznanie takich informacji jak obwody ciała, Twoje BMI, zawartość tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Opracowana dieta zostanie również dostosowana do Twojego wieku, trybu życia oraz ewentualnych niedoborów witamin lub minerałów. Dieta na niepłodność uwzględnia produkty spożywcze, które u kobiet regulują poziom hormonów, a u mężczyzn poprawiają parametry nasienia. Tym samym z codziennego jadłospisu powinny zostać wyeliminowane wszystkie składniki, które mogą negatywnie wpływać na płodność.

Leczenie niepłodności u kobiet w moim gabinecie obejmuje:

  • wywiad żywieniowy;

  • analizę podstawowych badań laboratoryjnych jak morfologia;

  • dokładne pomiary ciała – obwodu talii, bioder, BMI, wagi, wzrostu, zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej;

  • opracowanie wytycznych żywieniowych;

  • regularne wizyty i analizę efektów, ewentualne zmiany wytycznych żywieniowych w zależności od potrzeb.

Ilość i częstotliwość spotkań jest indywidualną kwestią – jednym wystarczą dwie, trzy wizyty, inni mogą potrzebować ich o wiele więcej. 

Niepłodność – leczenie a cykl menstruacyjny

Hormony regulują pracę całego organizmu. Wpływają na funkcjonowanie układu rozrodczego, gospodarki węglowodanowej, pracę tarczycy, czy odczuwanie głodu i sytości. Poziom hormonów zmienia się w trakcie cyklu menstruacyjnego i może on wpływać na samopoczucie, powodując ból głowy, rozdrażnienie, tkliwość piersi, uczucie puchnięcia i wiele innych, często skrajnych, odczuć, co jest bardzo normalne. Jeśli Twój cykl jest dłuższy, to samopoczucie związane ze zmianą poziomu hormonów też może się przesunąć +/- 2 dni.

Zależy mi na tym, aby każda kobieta wiedziała, jak wygląda cykl menstruacyjny i co może świadczyć o jego nieprawidłowościach. Nikt nie zna nas tak jak my same, dlatego warto siebie obserwować i notować pewne informacje.

O co może zapytać ginekolog podczas wizyty?

  • 1. dzień krwawienia  (1. dzień cyklu menstruacyjnego) i długość jego trwania;
  • występujące krwawienia w trakcie cyklu (dzień cyklu i długość trwania);
  • zmiany śluzu w trakcie cyklu;
  • dzień wystąpienia owulacji, jeśli potrafisz określić;
  • samopoczucie: tkliwość piersi, ból głowy, zatrzymanie wody- uczucie “puchnięcia”.

Dzięki tym informacjom można określić długość i regularność cyklu, czy występuje owulacja, jak długa jest faza lutealna. Warto notować sobie takie informacje w notesie i zabierać na kontrole u ginekologa, szczególnie gdy występują jakieś nieprawidłowości poziomu hormonów, czy nasilone objawy związane z cyklem menstruacyjnym.

Jak wygląda prawidłowy cykl menstruacyjny?

Prawidłowy cykl może mieć od 21 do 35 dni, a różnica między długością kolejnych miesiączek jest nie większa niż 8 dni. Jeśli jeden Twój cykl trwa 31 dni, a kolejny 26 dni, to jest on prawidłowy. Długość cyklu liczy się od pierwszego dnia miesiączki do pierwszego dnia kolejnej i składa się z:

  • menstruacji – tą fazą rozpoczyna się cykl menstruacyjny. Jej początkiem jest pierwszy dzień krwawienia. W tym czasie dochodzi do złuszczania się endometrium, czyli nabłonka macicy i wydostawania się na zewnątrz płynu, składającego się z krwi i fragmentów tkanek;

  • fazy folikularnej – w tym czasie z małego pęcherzyka w jajniku powstaje tak zwany pęcherzyk dominujący. To z niego pod wpływem wyrzutu hormonów wydziela się komórka jajowa;

  • owulacji – występuje zazwyczaj 14 dni przed kolejną miesiączką. Warto też pamiętać, że nie możemy mieć pewności, kiedy nastąpi owulacja, ponieważ ten konkretny cykl może przesunąć się o kilka dni;

  • fazy lutealnej – trwa od owulacji do miesiączki, czyli 14 +/- 2 dni.

Dlaczego owulacja jest dla nas ważna?

Owulacja to jedyny moment, kiedy dochodzi do produkcji progesteronu, który równoważy działanie estrogenów. A brak owulacji to brak progesteronu. Progesteron ułatwia owulację oraz rozwój błony śluzowej macicy (endometrium), umożliwiając zagnieżdżenie się (implantację) w niej zarodka.

dieta w ciąży

Dieta na niepłodność – o czym warto jeszcze wiedzieć?

Po nieudanych próbach zajścia w ciążę, pierwsze, co robią kobiety to wykonanie badań hormonów. Co, jednak gdy okazuje się, że te są w normie? Wyniki mogą mieścić się w zakresie norm referencyjnych, ale stosunek estradiolu do progesteronu może być nieprawidłowy, co oznacza przewagę estrogenową.

Przewaga estrogenowa objawia się:

  • wahaniami nastroju, zwiększoną drażliwością, obniżonym nastrojem;

  • wypadaniem włosów;

  • tkliwością piersi;

  • problemami z utratą wagi;

  • problemami z koncentracją;

  • zatrzymywaniem wody;

  • przewlekłym zmęczeniem;

  • problemami ze snem;

  • bólami głowy;

  • trądzikiem;

  • spadkiem libido.

Z niskim stężeniem progesteronu wiążą się także plamienia na tydzień przed planowaną miesiączką i torbiele na jajnikach czy piersiach.

Cykle owulacyjne są niezbędne, aby móc zajść w ciążę. Warto zwrócić uwagę na prawidłową owulację nie tylko w momencie starań o dziecko, ale na każdym etapie życia. Brak owulacji wiąże się także z innymi zaburzeniami hormonalnymi.

Odpowiedni poziom progesteronu i cykle owulacyjne to nierozłączny duet w leczeniu niepłodności. Czy da się wpłynąć jakoś na progesteron? TAK!

Na co zwrócić uwagę?

  • Żywność podnoszącą poziom progesteronu.

  • Pamiętaj, że duża ilość tkanki tłuszczowej powoduje nadmierne wytwarzanie estrogenu (a wtedy zaburza się stosunek progesteron-estrogen).

  • Ucz się radzenia sobie ze stresem, ponieważ wydzielany hormon stresu – kortyzol blokuje wydzielanie progesteronu.

  • Śpij więcej i lepiej – brak snu to (oprócz zmęczenia, które jest uciążliwe) stres dla organizmu.

  • Nie przesadzaj z aktywnością fizyczną, ponieważ zbyt intensywny wysiłek podnosi poziom kortyzolu.

  • Ograniczaj ilość alkoholu, który zaburza równowagę hormonów.

Skuteczny sposób na leczenie niepłodności. Skorzystaj z pomocy psychodietetyka

Jesteś w trakcie leczenia niepłodności? Lekarz powiedział, że Twoje cykle są bezowulacyjne i nie wiesz, co możesz zrobić? Chcesz przygotować się do ciąży? Psychodietetyk Natalia Gryglewicz Ci w tym pomoże. Dzięki odpowiedniej diecie i pozytywnemu nastawieniu możesz zajść w ciążę bez stosowania jakichkolwiek terapii hormonalnych. Przyjdź na pierwszą konsultację i przekonaj się, jak ogromny wpływ mają codzienne nawyki żywieniowe na Twój cykl menstruacyjny i w ostateczności na Twoją płodność. Pamiętaj, że leczenie niepłodności to nie to samo, co leczenie bezpłodności, czyli trwałej niezdolności do zostania rodzicem, która na obecną chwilę uznawana jest za chorobę nieuleczalną. Jeśli więc nie stwierdzono u Ciebie bezpłodności, to możesz zawalczyć o zostanie rodzicem. Rozpocznij tę walkę od odpowiedniej diety.